موبایلتو شارژ کن

محمد آنلاین | وبسایت ویژه مهندسین عمران

محمد آنلاین | وبسایت ویژه مهندسین عمران: پایه عمران

جستجو پیرامون این موضوع:    
[ برگشت به صفحه اصلی | انتخاب موضوع جدید ]

64713

مشکلات ایجاد شده به هنگام سفت کردن پیچهادرسازه های پیچ ومهره ای


مشکلات ایجاد شده به هنگام سفت کردن پیچهادرسازه های پیچ ومهره ای

 

 

1- شکستن پیچ به هنگام سفت کردن

گاهی اوقات پیچها به هنگام سفت کردن انها توسط اچار می شکنند این وضعیت وقتی به وجود می اید که نیروی بستن پیچ (گشتاور اعمالی) بیش از حد باشد .همچنین در صورتی که رزوه ها کاملا روغنی باشند نیز به دلیل کاهش اصطکاک ممکن است قسمت اعظم گشتاور تبدیل به تنش طولی وشکستن پیچ شود.


2- کنده شدن رزوه ها (هرز شدن پیچ):

در این حالت، تمام رزوه ها پیچ یا مهره که با هم در گیر شده اند ، بریده می شود واز بدنه اصلی پیچ یا مهره جدا می شود. در این عیب بدنه پیچ نمی شکند ولی در اثر کنده شدن رزوه ها،پیچ از مهره جدا می شود و یا اصلا اتصال قابل قبولی بین انها به وجود نمی اید. وقتی که پیچ یا مهره ازیک ماده ضعیف تر (مثلا یکی از فولاد و دیگری از المینیوم )ساخته شده باشند و یا هنگامی که طول در گیری پیچ با مهره کوتاه باشد،ممکن است این مشکل به وجود اید.


 

ادامه مطلب را دنبال کنید...


ادامه مطلب
69261

اجزا ی تشکیل دهنده قاب صنعتی


اجزا ی تشکیل دهنده قاب صنعتی

 

سیستم اصلی قاب :
سیستم قاب فولادی در تحمل بارهای مختلف زنده ، برف، بار، زلزله و بارهای جرثقیل در ساختمانهای صنعتی نقش اصلی را ایفا می كند. سیستم قاب فولادی معمولا” از اعضایی با مقطع متغیر و دارای اتصالات صلب تشکیل می شوند. این اعضا به صورت توام تحت تاثیر نیروی محوری ، نیروی برشی و لنگر خمشی قرار دارند.

لاپه ها:
بارهای وارد بر سقف ساختمان های صنعتی توسط لاپه ها تحمل و به قاب های اصلی شیب دار منتقل می گردد. لا په ها به صورت تیرهایی با دهانه های ساده یا طولی معادل فاصله قابها در طول سالن و یا به صورت تیرهای پیوسته طراحی و اجرا می شوند. مقطع لاپه ها به صورت I شكل می باشند. توصیه می شود حداكثر تغییر مكان مجاز لاپه ها در اثر مجموع بارهای مرده و سر بار برف از 1/200 طول دهانه كمتر باشد.
میل مهارهای عرضی:
میل مهارهای عرض لاپه ها را در فواصل معینی به یكدیگر متصل می كنند میل مهارها كه عمود بر امتداد لاپه ها در سقف قاب شیبدار اجرا می شوند سه وظیفه مهم را ایفا می كنند :
:: نیروی رانشی در امتداد سطح شیب دار را تحمل می كنند.
:: لاپه ها به عنوان مهار جانبی از كمانش جانبی پیچشی بال فشار جلوگیری می كند.
:: دهانه خمشی حول محور ضعیف نیمرخ لاپه را كاهش می دهد.

 

ادامه مطلب را دنبال کنید...

 


ادامه مطلب
64798

نواع ترکها دریک تیربتنی با رفتارالاستیک دراثرعمل توام برش وخمش


نواع ترکها دریک تیربتنی با رفتارالاستیک دراثرعمل توام برش وخمش

 

 

1-ترکهای برشی جان:این ترکها درناحیه ای ازتیررخ میدهد که تنش برشی تقریبا خالص وجودداشته باشد.نواحی نزدیک به تکیه گاههای دوسر ساده؛ نواحی مستعدی برای وقوع این نوع ترکهاست.زاویه این ترکها45 درجه بوده ودرعمق جان مقطع تشکیل شده وازپایین یابالا قابل مشاهده نیست.

 

ادامه مطلب را دنبال کنید...

 


ادامه مطلب
54844

شکست برشی ستون در اثر زلزله


شکست برشی ستون در اثر زلزله

 

شكست ناشي از ستون كوتاه:
يكي از نكات مهم دررفتار لرزه اي سازه ها توجه به پديده ستون كوتاه ميباشد.اين پديده ميتواند باعث نامنظمي شديد درتوزيع نيرو درستونهاي طبقه وهمچنين ممكن است منجر به پيچش شود.البته درسازه هاي بنايي نيز اين پديده تعريف ميشود چراكه خواسته ياناخواسته برخي ازقسمتهاي يك سازه بنايي به دليل شرايط خاص پلان معماري بصورت سيستم اسكلت دار اجرا ميشود. نمونه بارز آن اجراي تير وستون در قسمت اپن آشپزخانه ميباشد..
اما درمورد ستونهاي بتني بعلت جذب نيروي زياد،ستون در برش شكست شديدي ميبيند. با كوتاه شدن يك ستون ، سختي آن افزايش مي يابد ودر نتيجه نيروي جانبي بيشتري جذب ميكند. از آنجا كه اين ستون نميتواند نيروي مورد نظر را تحمل كند در نيرويي معادل مقاومت خود شكسته ميشود.

 

ادامه مطلب را دنبال کنید...

 


ادامه مطلب
74435

جداسازی لرزه ای پلها توسط LRB


جداسازی لرزه ای پلها توسط LRB

 

 

زلزله کوبه- ژاپن در سال 1995با بزرگی 7/3 ریشتر شدیدترین زلزله ژاپن بوده که باعث کشته شدن حدود 6000 نفر و آسیب دیدن 250 هزار سازه گردید. آسیب دیدگی های پلها در زلزله کوبه نشان داد که معیار افزایش ظرفیت سازه (افزایش مقاومت اجزا ، افزایش سختی جانبی سازه و افزایش شکل پذیری) به تنهایی جوابگوی عملکرد مناسب پلها در مقابل نیروهای زلزله نمی باشد بنابراین بجای مقابله با نیروی زلزله ، روش همراه شدن با آن و کاهش نیروی زلزله مدنظر قرار گرفت.
در سالهای اخیر جداسازی لرزه ای بعنوان یک راهکار موثر برای محافظت پلها در مقابل زلزله مورد توجه قرار گرفته است.

 

ادامه مطلب را دنبال کنید...

 


ادامه مطلب